Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Ženy a starostlivosť o ich výzor a telo k sebe patria od nepamäti. U mužov to však nebolo vždy bežné. Až s nástupom moderných vymožeností, kam nepochybne patrila aj pomáda na vlasy, sa to začalo meniť k lepšiemu. Vlasy mužov zrazu začali dostávať rôzne tvary a muži si uvedomili, že práve pomáda im umožní vyzerať inak než ostatní. Kedy vznikla, ako sa vyvíjala a ako ju muži používali? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.

Neveril by si, ako pomáda na vlasy vznikla

Slovo pomáda vzniklo z latinčiny a taliančiny, pričom znamená jablko. To nám zároveň prezrádza, čo bolo hlavnou ingredienciou prvých pomád - jablková kaša. Neskôr sa ňou stal medvedí tuk, ale aj rôzne bylinky. Pomády sa najprv používali ako mastičky na pleť, až neskôr sa ich účel zmenil a stali sa vlasovým prípravkom.

Dnes nie je nič jednoduchšie než si vybrať ten správny lak na vlasy, sprej na vlasy, prípadne gél na vlasy, ktoré všetky slúžia aj ako ideálny darček pre muža. Vlasová kozmetika vo forme pomády však do dnešnej doby prešla dlhým vývojom.

Hlavnými ingredienciami sa stali po medveďom tuku napr. ropa, bravčová masť alebo včelí vosk. Prvé značky, z ktorých niektoré existujú dodnes, boli napr. Murray’s Superior Pomade alebo Brylcreem.

Aj z bežného Jana pomáda spravila fešáka

Hoci sprvoti boli pomády určené iba pre najvyššie vrstvy, časom, s nástupom hlavnej ingrediencie brilantíny (minerálny olej) sa dostali aj do nižších poschodí sociálneho rebríčka. Populárnymi sa stali dokonca aj medzi tínedžermi v období po 2. svetovej vojne. Najväčšej obľube sa však tešili počas „Elvisovej doby“. Všetky tie rokenrolové účesy si predsa vyžadovali niečo, čo ich bude držať pokope.

Ako sme spomínali v jednom z predošlých odstavcov, či máš suché vlasy alebo mastné, citlivé alebo odolné, na tom nezáleží, dnes už určite existuje prípravok aj pre teba. Gél na vlasy, vazelína, ako aj rôzna vlasová kozmetika vo forme množstva ďalších výrobkov ti umožní si spraviť účes presne podľa tvojho gusta.