Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Už po stáročia je kolínska voda súčasťou životov a najmä ranných rituálov mnohých mužov. Zatiaľ čo tento rituál ostáva nemenný, samotný produkt, ktorý ho sprevádza za tie roky prešiel míľové kroky. Od 18. storočia sa totiž preliali hektolitre kolínskej vody naprieč všetkými vrstvami až po dnešné moderné kúsky, ktoré nám každé ráno robia spoločnosť v kúpeľni.

Prvá kolínska vznikla v...

Pokračovanie vety z nadpisu by uhádol azda každý – predsa v nemeckom Kolíne. Nevynašiel ju Nemec, ale Talian Giovanni Maria Farina, ktorý tam v tom čase (rok 1709) žil. Prvá kolínska voda bola unisexová a obsahovala zaujímavé tóny vôní na čele s citrusovými, kvetovými a bylinkovými. Dnes túto kolínsku stále vyrába už 8. generácia rodiny Fariniovcov.

Kolínska voda sa preslávila aj v USA

Slávna značka Caswell-Massey vznikla v americkom Rhode Island-e v roku 1752, jej pánska kozmetika však kolínsku vodu s názvom Caswell No. 6 predstavila až v roku 1789. Túto zaujímavú kolínsku s nádychom pomaranču a bergamotu si obľúbil dokonca aj George Washington a John Adams. Aj táto sa dodnes predáva.
V USA však vznikla aj ďalšia slávna kolínska – Florida Water od značky Murray & Lanman. Sladký pomaranč, ale aj levanduľa alebo klinčeky sa postarajú, aby si sa po jej použití cítil absolútne sviežo a príjemne. Využitie má aj ako voda po holení, o čom svedčí záujem o ňu medzi barbermi. Americkí hráči bejzbalu na juhu USA zase túto kolínsku používajú na osvieženie počas horúcich dní.

Nielen parfumy, ale aj kolínska voda môže byť drahá

Najdrahšia kolínska voda na svete bola predstavená v roku 1999 britským parfumovým kráľom Clive-om Christianom. Vzácne ingrediencie z celého sveta a zlatá fľaštička sa postarali o to, že finálna cenovka sa vyšplhala až na sumu 1300 dolárov a je tak v Guinessovej knihe rekordov zapísaná ako rekordmanka vo svete kolínskych.

Ako sa má správne používať kolínska voda?

Kolínska voda je medzi mužmi používaná aj ako náhrada vody po holení. Oproti tej je kolínska voda výrazne silnejšia, keďže sa v nej nachádza až do 7 % viac aromatických olejov (oproti iba 1 – 3 % vo vode po holení). Holenie si však najprv vyžaduje aplikovanie krému alebo gélu, ktorý pokožku po holení zjemní. Až následne odporúčame použiť kolínsku vodu.

Vôňa kolínskej dlhšie vydrží nielen na tvojom tele, ale aj vo fľaštičke, pretože jej nemusíš toľko minúť.

Kolínska je nestarnúci evergreen

Leto je pre kolínsku najlepším obdobím. Pánska kozmetika sa aktuálne teší obľube asi v ktorékoľvek ročné obdobie. Kolínske vody však v lete získavajú náskok. Sú zväčša jemne citrusové a svieže, vďaka čomu ťa príjemne osviežia a pôsobia dobre aj na tvoje okolie. Iba málokto má rád ťažkopádne vône, keď je vonku 30 a viac stupňov. Stav na jednoduchosť a uvidíš, že ľudia sa k tebe budú hrnúť.

Zaujímavosťou je, že aj množstvo celebrít pochopilo, aká je kolínska voda super. Preto si založili vlastné značky, ktoré sa aj vďaka ich známym menám snažia predať masám. A treba povedať, že im to aj vychádza.

Záverečný verdikt: kolínsku jednoznačne potrebuješ

Na každú situáciu, na doma, na chatu, na dovolenku, jednoducho všade tam, kde sa potrebuješ rýchlo a príjemne osviežiť, nájde kolínska voda svoje využitie. Ak nechceš spolucestujúcich v lietadle, kolegov v práci alebo kdekoľvek inde obťažovať príliš silným parfumom, je načase vyskúšať „lajtovú“ verziu – kolínsku vodu.

Pre čo najlepší výsledok ti odporúčame vyskúšať ich viac, kým nájdeš tú svoju obľúbenú. A z vlastnej skúsenosti vravíme, že vo väčšine prípadov si ju aj nájdu. Ktorá bude tá tvoja? Je načase to zistiť!