Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Holenie existuje už od nepamäti. Hladké tváre vidíme na mnohých vyobrazeniach rôznych kultúr. V našej minulosti boli obdobia brady aj obdobia antibrady. Holá tvár môže  byť dar alebo prekliatie, podľa toho, čo chete dosiahnuť. Bola to genetika alebo výsledok ľudskej snahy? Odpoveď asi neprekvapí.

Holenie a úpravu brady poznali už Egypťania


Holeniu tváre a úprave svojej brady sa venovali muži už v časoch starovekého Egypta. Hneď sa ti určite vybavila frajerská faraónska brada, ktorá vyjadrovala status faraóna v spoločnosti. Dokonca ten, kto si nedopestoval vlastnú, nasadzoval si umelú bradu. Aj Gréci a Rimania si s obľubou nechávali holiť tvár. Dokonca už vtedy vznikali prvé holičské školy a učenia, kde sa používala železná britva. Treba však priznať, že ostrá dlho nevydržala, a tak niektorí zákazníci odchádzali od holiča s bonusom v podobe nepekných porezaní. Návšteva holiča bola v tomto období spoločenskou udalosťou. U holiča sa debatovalo o politike a spoločnosti, dohadovali sa obchody a riešili spory. Nie je teda ničím zvláštnym, že tam muži s obľubou chodili takmer každý deň.


Po nástupe stredoveku nastal celkový úpadok v záujme o hygienu. Nikomu sa nechcelo umývať, ale o fúzy a brady sa muži radi starali aj naďalej. Upravená brada a fúzy reprezentovali postavenie v spoločnosti nielen šľachticov, ale aj cirkevných a štátnych hodnostárov.

Britva na holenie sa pôvodne vyrábala zo železa, neskôr sa využívala na jej výrobu aj meď alebo oceľ. Prvá britva ako ju dnes poznáme bola vyrobená v Anglicku v 18. storočí zo striebristej ocele a vyhľadávaná bola pre svoj vysoký lesk a výbornú kvalitu. Ďalším výrazným míľnikom je vynález jednorazového holiaceho strojčeka na začiatku 20. storočia. Pôvodne boli žiletky vyrábané na jedno použitie, ale vieš ako to je: používali sa, kým sa s nimi dalo ešte holiť. V polovici 50. rokov prichádzajú na trh žiletky vhodné na opakované použitie, vyrábané z antikoróznej ocele. A potom už len pribúdali ďalšie a ďalšie čepieľky pre to najhladšie oholenie. Bohvie pri akom počte výrobcovia skončia. Elektrické strojčeky prichádzajú na trh v 30.tych rokoch 20.storočia. Práve tým sa britvy dostali pomaly do úzadia a boli vytlačené z bežného užívania.

Našťastie, posledné roky zažívajú britvy svoj veľký comeback. Vzniklo nespočet holičstiev a barbershopov, ktoré sa venujú mužom a starostlivosti o ich vizáž. Muži opäť nosia dlhšie či kratšie upravené brady či vintage účesy a radi investujú peniaze do starostlivosti o seba. Väčšina barbershopov aj dnes dbá na maximálne pohodlie klienta, preto vás tam často čaká dobrý alkohol, inokedy cigara či videohry. A oholia vás britvou! To je dnešný mužský svet. A my ho taký milujeme. Vďaka zaň.