Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Klasika či výdobytok modernej doby? Obe možnosti majú v otázke holenia niečo do seba. Čo si ale vybrať, keď je možností viac a aké výhody jednotlivé voľby prinášajú zistíš nižšie. 

Kúsok histórie na začiatok

Boli doby, keď sa holiace strojčeky mužom nesnívali ani v tých najmokrejších snoch. Svetu dominovala chladná krása v podobe britvy na holenie. Táto impozantná vecička pozostávala z ostria, ktoré si vyžadovalo pravidelné priostrovanie a brúsenie, aby britva vykonávala svoju robotu ako sa patrí. To je celkom dosť roboty pre tých, ktorí potrebovali bojovať proti svojmu večne vyrastajúcemu strnisku každý deň. Neskôr sa našlo pár vynaliezavých ľudí, ktorí prišli s riešením o potenciáli multi-miliónového trhu: ak by vytvorili systém, kedy muži ostrie jednoducho v prípade potreby vymenia, ovládnu touto technikou celý svet.

Fungovalo to. Mihnutím oka sa mechanické holiace strojčeky s vymeniteľnými žiletkami stali dominantou v holení po celom svete. Muži začali investovať svoje ťažko zarobené peniaze do krásnych strojčekov s kovovými rúčkami a hlavicami, ktoré narozdiel od barberských britiev nepotrebovali žiadne ostrenie či brúsenie. Jednoducho sa do nich zasadila obojstranná žiletka, ktorá si zachovala ostrosť na prijateľný počet oholení a potom sa vymenila. Takáto skvelá inovácia umožnila mužom holiť sa doma pred zrkadlom, čo samozrejme asi veľmi nepotešilo barberov. 

To ale geniálnym hlavám nestačilo a zašli ešte ďalej. Čo je lepšie ako jedno ostrie? Niekoľko ostrí naraz! A tak svetlo sveta uzreli kazetové holiace strojčeky, ktoré sa hlavne líšili od klasických mechanických svojou hlavou. Tak, ako pri nich, aj tu je rúčka, ktorú držíme v ruke, hlava alebo teda kazeta je však odnímateľná. V snahe inovovať sú vyzbrojené dokonca viacerými ostriami, nielen jednym. Takže muži sa môžu holiť dvomi, tromi, štyrmi či dokonca piatimi ostriami! To by malo byť dobre, nie? Nie. A teraz si povieme prečo.

Bluebeards Revenge - doplnky na holenie

Čím sa oholíš lepšie? Klasickým holiacim strojčekom či kazetovým holiacim strojčekom?

Zamyslime sa: keď sa chlap holí, doslovne ťahá ostrý kúsok kovu po svojej koži. Bez ohľadu nato, aký si drsný, čím viac tak pobeháš po rovnakom mieste, tým viac bude pokožka reagovať. Predstav si ten stres, pod ktorým sa pokožka nachádza, keď jej toto isté dopraješ s piatimi ostriami naraz.

Naopak ak ostaneš pri klasike a budeš sa holiť len jedným ostrím, skôr predídeš neželanému podráždeniu pokožky a začervenaniu. Problémom je, že používanie holiaceho strojčeka s jedným obojstranným ostrím prirodzene znamená menšiu bezpečnosť, preto je potrebné byť viac trpezlivý a dopriať si čas na osvojenie si celého procesu. Keď to zvládneš, výsledkom bude precízne oholenie a v konečnom dôsledku aj ušetríš, keďže taká žiletka stojí neporovnateľne menej než žiletková hlava.

Je klasický holiaci strojček viac eco friendly než kazetový holiaci strojček?

Niektoré trendy, ktoré sa šíria svetom rýchlejšie ako mor sú aj prospešné. Jedným z nich je rozhodne eko mánia a preto ak patríš medzi eko uvedomelých ľudí, možno ťa poteší, že klasické mechanické holiace strojčeky sú šetrnejšie k životnému prostrediu než kazetové modely. Je to hlavne preto, že neobsahujú plasty. Ich rúčky bývajú často zhotovené z kovu, prípadne skla alebo živice a samotná žiletka býva tiež vyrobená z ocele. Takýto holiaci strojček ťa v pohode aj prežije a budú sa z neho tešiť aj tvoji pravnuci. Naopak kazetové strojčeky predstavujú kombináciu kovu a plastu, a tie jednorázové sú už total zlo. Ich životnosť je výrazne kratšia a príde deň, kedy vyhodíš nielen hlavu strojčeka, ale aj samotnú plastovú rúčku.

(Ne)milá štatistika na záver, podľa vládnej agentúry EPA v 90.rokoch len v USA bolo vyhodených okolo 2 miliárd plastových holiacich strojčekov, čo predstavuje 500 ton plastového odpadu. Dosť nato, aby si nimi 5-krát obkreslil zemeguľu. Odvtedy sa konzumentský štýl života ešte viac rozvinul.

Verdikt

Dôkazy a argumenty sú jasné. Ak chceš oholenie na úrovni barbera za normálnu cenu a s environmentálnymi benefitmi, siahni po klasickom mechanickom holiacom strojčeku s jedným obojstranným ostrím. Pamätaj len, že ak si v holení s touto hračkou nováčik, choď na to pomaly a opatrne. Ak si človek, ktorý sa chce oholiť extra rýchlo, vyber si holiaci strojček s kazetou. Pracovať sa s ním naučíš veľmi ľahko. Priprav sa ale na to, že tvoja pokožka môže byť holením viac podráždená.