Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Ak si sa rozhodol pre mužnejší vzhľad a zapustiť bradu, no nie si si istý ako na to, nezúfaj. Dá sa tomu pomôcť. Trpezlivosť ruže (bradu) prináša, no človek je tvor nedočkavý. Prinášame ti tipy, ako jednoducho vypestovať bradu.

1. Len pre silné povahy

Rast brady si vyžaduje určitú cieľavedomosť. Tento proces môže preveriť tvoju pevnú vôľu a rovnako môže viesť k sebapoznaniu. Hodíš sa nato?

Prečo si nechať narásť bradu? Logicky by táto otázka mala byť: prečo si nenechať narásť bradu? Holenie je už dlhodobo akousi normou a brada skôr výnimkou. Takže niekedy si to vyžaduje aj kúsok odvahy pobiť sa so stereotypmi. Akonáhle sa raz rozhodneš, môžeš si to veľmi rýchlo rozmyslieť. Treba zotrvať: keď uvidíš chlapa s dlhou bradou, je jasné, že je za tým silná odhodlanosť mať bradu.

Či si nechať alebo nenechať narásť bradu závisí z veľkej časti aj na genetike. Rast brady je geneticky podmienený a niekedy sa s tým bohužiaľ nedá nič robiť. Pokiaľ si obdarený dostatkom chlpov na tvári, potom dlhuješ sám sebe aspoň raz bradu nechať narásť, aj keby to malo byť len ako experiment. Možno bude tak spokojný s výsledkom, že si ju necháš.

Najdôležitejšia vec: rozhodnutie narásť alebo ponechať si bradu je len a len tvoje. Jediný názor, na ktorom skuročne záleží, je ten tvoj. Tak choď do toho, ak sa ti to páči. Ak nie, ohoľ sa. Prinajhoršom to jednoducho len vyskúšaš a budeš do budúcna vedieť aké to je nechať si narásť bradu.

2. Daj jej priestor

Porozmýšľaj o raste brady cez dovolenku/prázdniny. Bez svojich povinností budeš oveľa viac zrelaxovaný. Nezaoberaj sa príliš reakciami iných na tvoj nový vzhľad. Ak budeš mať peknú bradu, väčšina ľudí bude aj tak reagovať pozitívne, možno aj pozitívnejše ako by si si myslel. Jednoducho si to len užívaj.

Keď sa rozhodneš pre rast brady, prestaň sa holiť. Úplne. Nehoľ sa vôbec najmenej 4 týždne. Najčastejšou chybou je snaha formovať bradu príliš skoro ešte v procese jej rastu. Aj ak plánuješ len bradu v štýle “Van Dyke” alebo koziu briadku, mal by si v prvých 4 týždňoch nechať narásť všetko. Dôvod je jednoduchý: pokiaľ tak neurobíš, možno z brady oholíš viac ako bolo treba a potom to nebude to pravé. Lepšie je bradu neskôr zmenšovať podľa potreby.

Po 4 týždňoch môžeš začať bradu formovať. Začni tvarovaním tej časti, ktorá končí pri sánke a začína na špičke brady pod ústami. Ideálne ti ju vytvaruje holič, ktorý to už má v ruke, ale ak si na to trúfaš sám, sústreď sa na tvarovanie línie smerom ku krku pozdĺž sánky, ale aj na lícach. Všeobecne je línia na líciach najlepšia, ak je ponechaná prirodzenou tak, ako narastie. Niektorí muži ale uprednostňujú oholenie líc a vytvarovanie rôznych kriviek. Pokiaľ teda tvoja brada nezačína rásť priamo pod tvojimi očami alebo nejako nepravidelne, bude lepšie ak túto líniu brady ponecháš takú, ako narástla. Pokiaľ sa ti tvarovanie brady nepodarí, nevzdávaj to a pozri náš ďalší článok, ako opraviť línie brady.

Keď brada rastie, môže sa objaviť svrbenie. Nenechaj sa demotivovať! Snaž sa udržovať pokožku tváre čistú denným umývaním a pokožka si zvykne na nové podmienky. Svrbenie by malo byť len prechodným stavom. Pokiaľ je to skutočné neúnosné, vyskúšaj detský olej alebo hydratačné krémy.

Nevzdávaj sa! Stanov si nejaký cieľový dátum, napríklad o 6 týždňov neskôr predtým, než sa rozhodneš vzdať snahy narásť si bradu. Až po týchto 6 týždňoch sa naozaj rozhodni, či tvoja brada ostáva alebo preč s ňou.

3. Máš, čo si chcel? Staraj sa!

Investuj do pomôcok pre starostlivosť o bradu. Umývaj ju šampónom alebo mydlom a jemne suš uterákom. Používať fén sa neodporúča. Bradu môžeš následne vyživovať balzamom a dotvarovať pomocou vosku. Užívaj v zdraví!

Zdroj: beards.org