Bradové dejiny


Autor: Jim Junior
Miesto: Banská Bystrica
Dátum: 23/08/2018

Aj taká vec ako brada má svoju históriu a dejiny. Od praveku až pod dnes prešla svojím vývinom a dokonca sa našli takí nadšenci, čo písali na bradu ódy. Chceš vedieť ako taká óda na bradu vyzerá alebo si doplniť znalosti bradového dejepisu? Neváhaj a poď sa vzdelávať!

Pravek


V praveku neboli holiace potreby príliš rozšírené a preto si obraz pravekého muža nevieme ani predstaviť inak než s poriadnou bradou, a to nie len na tvári ale po celom tele. Pri naháňaní mamutov bolo zateplenie rozhodne dôležité a prírodné kožuchy v podobe bujného ochlpenia boli skrátka IN. Symbolickú STOPku mala dostať táto módna vlna až okolo roku 30 000 p. n. l., kedy bola vyrobená prvá britva. Išlo o kremence s ostrými hranami, vhodné na holenie. Mali však krátku trvanlivosť, lebo kremenec sa rýchlo tupil. Bradám teda vďaka týmto primitívnym holítkam ešte zďaleka neodzvonilo .

Title

Starovek


Starovekého hrdinu s mečom či antickú sochu bez brady si možno predstaviť len ťažko. Aj k tomuto obdobiu brada neodmysliteľne patrila a jej majitelia sa ňou hrdo pýšili. Pravda pokiaľ sa stihli dožiť veku, kedy im už brada rástla. To mohol byť v tomto období niekedy v celku problém.

Stredovek a renesancia


Ani v stredoveku brada neutrpela na sláve. Bradaté boli skoro všetky národy a panovník bez brady bol na hanbu. Nejeden panovník sa  bradou chválil aj vo svojom mene, ako napríklad Fridrich Barbarossa (červená brada). Kelti dobre že nelepili brady aj chlapcom, lebo Kelt bez brady nie je Kelt. Bradu si holilo iba duchovenstvo. Dá sa povedať, že brada začala strácať na popularite až s príchodom renesancie a postupom času ju vystriedali umelé parochne.

Novovek 


Brady sa zmenšovali ba dokonca niekedy úplne mizli, no tento zdanlivý koniec bradáčov bolo len ticho pred búrkou. V 19. storočí vstali z popola a dôkazom toho sú aj naši národní bradatí buditelia ako napríklad Ľudovít Štúr, ktorého brada je nám dobre známa.

20. storočie


Objavuje sa na scéne holiaci strojček a brady idú preč. Skôr sa po svete pohybujú fúzači, no brada si doteraz v histórii vždy prerazila cestu na výslnie a inak tomu nie je ani dnes. Po uliciach sa premáva bradáčov požehnane. Uvidíme čo nám prinesie nová módna vlna.

Na záver bradového historického okienka tu máme sľúbenú ódu na bradu.  Autorom tohto skvostu je Sam Guzmán

 

Ó, kto dokáže náležite zvelebiť prednosti toho veľkolepého znaku mužského pokolenia, slávnej a nedoceniteľnej brady!

Od počiatku čias raší brada na mužskej tvári a hlása dôstojnosť a jedinečnosť nášho druhu. Dlhé veky zdobila prorokov, kráľov a svätcov starých čias.

Dlhé veky napĺňala srdcia dospievajúcich chlapcov nadšením a očakávaním.

A napriek jej vznešenosti, jej histórii a dôstojnosti je veľa tých, čo by radi upreli mužom česť tohoto odznaku mužskej hodnoty.

Radi by nás skrotili britvou v mene slušnosti a civilizácie.

Preto nemlčme. Statočne hlásajme úctyhodnú krásu a vznešenosť brady!

Nech je týmito výrokmi veľkých svätcov a učiteľov Svätej Matky Cirkvi dokázané, že brada je nie len znakom mužstva, ale neomylným znakom svätosti a spásy!

 

Tiež miluješ svoju bradu? Napíš na ňu ódu a podeľ so svetom.

Viac článkov z kategórie Ako na to

Späť na kategóriu